Zapadły zamek złego kasztelana

Młodzi uczestnicy warsztatów wysłuchali w plenerze legendy o zapadłym obrzyckim zamku, złym kasztelanie i biednym rybaku. Podanie przytoczyła dzieciom animator Anna Maciejewska ze Stowarzyszenia Krotochwile z Krotoszyna

Stowarzyszenie Krotochwile z Krotoszyna, realizujące projekt Wędrowny Zakład Kultury, przeprowadziło w Obrzycku zwieńczone spektaklem teatralnym warsztaty legend dla dzieci. Zajęcia plastyczno-teatralne, oparte na motywach legendy o kasztelanie i rybaku, odbyły się w centrum administracyjno-kulturalnym gminy w poprzednią niedzielę (7 kwietnia).

Na początku zajęć najmłodsi skupili się na wysłuchaniu opowieści, zrozumieniu jej, odnalezieniu ziarenka prawdy, a następnie założyli Teatr Obrzycko i stali się aktorami, reżyserami, scenografami, tworząc przedstawienie dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców. W oparciu o historię związaną z początkami Obrzycka i niegdysiejszą kasztelanią, dzieci stworzyły dekorację sceny z zamkiem i najwierniej odtworzyły przekaz ludowego podania. Główną rolę odgrywał w nim zły kasztelan, który nakazał straży pojmać biednego rybaka. Kiedy z zamkowego lochu uwalnia go przecudna, dobra córka kasztelana, zamek zapada się pod ziemię na skutek klątwy rzuconej przez więźnia.

Wszystko, od stroju po wypowiedziane w czasie przedstawienia słowa, było efektem pracy wyobraźni najmłodszych mieszkańców Obrzycka i okolic. Podczas spektaklu dzieci wcieliły się w role złego kasztelana i jego pięknej córki, więzionego rybaka i jego starego ojca, strażników, dam dworu i szczura. Wieńczący warsztaty występ rodzina oraz znajomi młodych aktorów nagrodzili gromkimi brawami.

Czterogodzinne warsztaty z legendą o zapadłym zamku poprowadzili animatorzy Anna Maciejewska i Paweł Bajerlein. Partnerami wydarzenia zostały Biblioteka Publiczna Gminy Obrzycko w Obrzycku oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Obrzycku – Instytucja Kultury. Wędrowny Zakład Kultury przybył do Obrzycka na zaproszenie Obrzyckiego Towarzystwa Kulturalnego.

Aby obejrzeć fotografie z warsztatów, kliknij tutaj!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s