Pałac łączący wiele brył architektonicznych

Pierwotny parterowy dworek z mansardowym dachem zbudowany został w 1803 roku dla Filipa Nereusza Raczyńskiego herbu Nałęcz – szlachcica, generała-majora wojsk koronnych, starosty mieściskiego. W 1845 roku jego syn Atanazy Raczyński, twórca i pierwszy ordynat ordynacji obrzyckiej, wystawił w pobliżu dworku piętrowy, wysoko podpiwniczony pałac o cechach eklektycznych i romantycznych, z tarasem na południowej fasadzie. Przebudowa z roku 1861 połączyła obydwa budynki niewielką cylindryczną basztą, prostokątną wieżą bramną i bramą przejazdową.

Główny budynek pałacu kryty jest czterospadowym dachem z wieżyczką, a od wschodu znajduje się cylindryczna baszta narożna. W latach 1862-1865 prostopadle do pałacu dobudowano skrzydło mieszczące do roku 1945 galerię portretów rodzinnych. W tym samym czasie ujednolicono wizualnie dekorację elewacji, używając form neogotyckich i neorokokowych. W roku 1903 budynki gruntownie odnowił ordynat Zygmunt Raczyński. W niszach elewacji dawnej galerii kopie rzeźb antycznych – Dionizosa, Kory i Heraklesa, nad bramą przejazdową – rzeźba przedstawiająca Apolla.

Pałac otacza niewielki park krajobrazowy. Obiekt obecnie w rękach prywatnych, stopniowo przywracany jest do dawnej świetności.

Źródło fotografii: Urząd Gminy Obrzycko

O siedzibie ordynacji obrzyckiej w publikacji „Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce”, autorstwa historyków sztuki Marcina i Piotra Libickich, przeczytamy: „Pałac o skomplikowanym planie, łączący wiele brył architektonicznych, stanowiący malowniczą i romantyczną z ducha, a eklektyczną stylowo całość. Pałac w rozpiętości wielu lat rozbudowywano. Elementy neośredniowieczne, neobarokowe oraz antykizujące miały sugerować odwieczność siedziby rycerskiej i szlacheckiej oraz świadczyć o starożytności rodu jego właścicieli”.

Źródło fotografii: Urząd Gminy Obrzycko

Źródła informacji: „Almanach Obrzycki 1238-1988”, „Szamotulskie. Przewodnik”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s