Laureatem dobrogostowianin

Na zdjęciu (od lewej) – Jan Kubiak, laureat tegorocznej edycji konkursu wiedzy

Na zdjęciu (od lewej) – Jan Kubiak, laureat tegorocznej edycji konkursu wiedzy

Jan Kubiak z Dobrogostowa, uczeń Zespołu Szkół w Gaju Małym, zwyciężył w tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Mieście i Gminie Obrzycko. Uczestnicy zmierzyli się z niezwykle trudnym testem i pytaniami w części ustnej. Choć pytania okazały się trudniejsze niż przed rokiem i momentami nawet podchwytliwsze, żadne nie pozostało bez odpowiedzi. W gronie uczestników nie zabrakło reprezentacji starszego pokolenia.

Jak nazywali się kolejni po Nieborze kasztelanowie obrzyccy, jaką nazwę nosi głaz narzutowy w rezerwacie „Świetlista Dąbrowa” czy kiedy po raz pierwszy Obrzycko otrzymało prawa miejskie – to tylko niektóre pytania, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy II Konkursu Wiedzy o Mieście i Gminie Obrzycko. Ten odbył się w miniony poniedziałek (12 grudnia) w siedzibie Zespołu Szkół w Mieście Obrzycko.

Do konkursowych zmagań zgłosiło się około 40 osób, a ostatecznie do rywalizacji przystąpiło 22 uczestników – dorosłych mieszkańców, uczniów Zespołów Szkół w Gaju Małym i Mieście Obrzycko, również absolwentów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Najpierw zmagali się oni z testem eliminacyjnym, którego pytania – do momentu rozlakowania kopert – pozostawały tajemnicą. Uczestnicy konkursu mieli pół godziny, by udzielić odpowiedzi na 40 pytań jednokrotnego wyboru. W związku z obchodzoną w tym roku 110. rocznicą urodzin Mariana Schwartza, kilka pytań dotyczyło działalności tego obrzyczanina, plastyka, społecznika i regionalisty.

W przerwie, po napisaniu testu, jury przystąpiło do sprawdzenia prac. Do drugiego etapu, po szybkiej dogrywce, zakwalifikowano najlepszą dziesiątkę. Otwierała ją Anna Kubiak z Dobrogostowa, tamtejsza sołtys, która odpowiedziała poprawnie na 34 pytania. Drugi najlepszy wynik uzyskał syn pani Anny, Jan Kubiak (32 punkty), kolejny – Anna Gumna z obrzyckiego zespołu szkół (31 punktów).

W finałowym starciu poprzeczka została podniesiona jeszcze wyżej i uczestnicy musieli odpowiadać na bardzo trudne pytania. Pojawiły się pytania zarówno z historii, jak również ze sportu i geografii. Uczestnicy zmierzyli się z 90-cioma pytaniami ustnymi z kategorii „łatwych” – za punkt, „fotograficznych” – za dwa punkty, i „trudnych” – za trzy punkty. Dla niektórych pytania „łatwe” okazały się być „trudnymi”, dla innych „trudne” – „łatwymi”.

Najlepiej w tej rywalizacji wypadł Jan Kubiak i to on został laureatem tegorocznej edycji konkursu. Uzyskał 12 na 18 możliwych do zdobycia punktów. Kolejne miejsce zajął obrzyczanin Tomasz Skarupski. Natomiast miejsce trzecie przypadło Annie Kubiak, która co prawda uzyskała w drugiej części konkursu taką samą liczbę punktów jak Anna Gumna z Obrzycka, jednak lepiej wypadła w teście pisemnym (w ostatecznym rozstrzygnięciu jury brało pod uwagę wyniki testu pisemnego). Miejsce piąte przypadło Patrycji Arciszewskiej z Obornik, miejsce szóste – Miłoszowi Wachowiakowi z Obrzycka, miejsce siódme – Gabrieli Dębowskiej z Piotrowa, ósme – Dominikowi Polarczykowi z Obrzycka, ubiegłorocznemu laureatowi, dziewiąte – Marii Kaczmarek z Piotrowa, dziesiąte – Pawłowi Skowrońskiemu z Obrzycka.

Uczestnicy i laureaci konkursu mieli szansę na atrakcyjne wygrane

Uczestnicy i laureaci konkursu mieli szansę na atrakcyjne wygrane

Konkurs wiedzy zorganizowała Społeczna Rada ds. Kultury i Promocji Miasta Obrzycko przy wsparciu partnerów. U podstaw pomysłu przeprowadzenia turnieju wiedzy o Obrzycku legło przekonanie, że wiedzę o mieście i gminie warto popularyzować. W sponsoring włączyło się aż 48 podmiotów. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy konkursowy pakiet – torbę, kalendarz biurkowy, długopisy i notesy. Najlepsza trójka w konkursie odebrała sprzęt AGD, pozostali laureaci m.in. atrakcyjne nagrody książkowe. Wśród wszystkich uczestników rozlosowano 25 voucherów i dziewięć paczek z przetworami. Łączna wartość nagród i przekazanych darów sięgała kwoty 4 500 zł.

W składzie jury konkursu znaleźli się: ksiądz Waldemar Bączkowski – wikariusz z Obrzycka, Ewa Huet – bibliotekarz i przewodnicząca rady miasta, Igor Kołoszuk – radny rady miasta i pracownik naukowy uniwersytetu poznańskiego, Anna Król – pracownik Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach, Marek Rybski – emerytowany nauczyciel i radny powiatowy, Karol Tonak – radny Rady Gminy Obrzycko, Elżbieta Wiśniewska – dyrektor miejskiej biblioteki.

Jakub Monterial, Tygodnik Gazeta Szamotulska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s