Dla jednych wspomnienie młodości, dla innych odległa historia

Na wernisaż wystawy niezwykłych fotografii Obrzycka przybyło wielu zainteresowanych mieszkańców

Na wernisaż wystawy niezwykłych fotografii przybyło wielu zainteresowanych mieszkańców

Wystawę fotografii dokumentujących życie mieszkańców i rozwój Obrzycka w latach 70. i 80. XX wieku otwarto 27 czerwca na budynku nieczynnego kina „Apollo”. Na kilkunastu planszach zobaczymy niezwykły, głównie czarno-biały portret miasta – dawny rynek, nieistniejący most stalowo-drewniany na Warcie, budynek przedszkola, które spłonęło i nie ma już po nim śladu czy tzw. działki, na których pola ustępują zabudowie jednorodzinnej.

Autorem tych niezwykłych fotografii jest Tomasz Skarupski, od urodzenia mieszkaniec Obrzycka, fotograf-amator z kronikarskim zacięciem. Jego pasja do fotografii rozwinęła się po rozpoczęciu kształcenia w szkole zawodowej. Trzeba przyznać, że wówczas dwudziestoparoletni Tomasz miał „dobre oko”. Zdjęcia jego autorstwa pokazują rytm życia w szarym Obrzycku, w szarych czasach. Młodemu fotografowi udało się uwiecznić typowe dla tamtych czasów sytuacje i miejsca.

– Zdobywałem zawód malarza budowlanego. Kiedy robiłem porządki w warsztacie mojego majstra, natknąłem się na powiększalnik (przyrząd optyczny służący do rzutowania obrazu – przyp. red.) własnej roboty. Zabrałem go do domu i przerobiłem, bo był uszkodzony. Wtedy mój brat zaanonsował mnie u obrzyckiego fotografa Mieczysława Kołodzieja. Wkrótce potem kupiłem profesjonalny powiększalnik „Krokus” i jeden z pierwszych modeli lustrzanki „Start”. W domu zorganizowałem ciemnię – kupiłem zegar, maskownicę i kuwety, w których wywoływało się zdjęcia – mówi o początkach swej przygody z fotografią Tomasz Skarupski.

Zaprezentowane na wystawie zdjęcia powstawały głównie na przełomie lat 70. i 80. Dziś stanowią pamiątkę czasów, kiedy to – wówczas – wieś Obrzycko i okoliczne miejscowości stanowiły jedną z ponad 2000 gmin Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Na fotografiach odnaleźć można miejsca, które już nie istnieją, ale również takie, które niewiele zmieniły się do dziś.

Po wielu perypetiach, po dwóch miesiącach „walki”, udało się organizatorom zebrać i opracować całkiem ciekawą prezentację. Kolekcja obrzyczanina obejmuje w sumie kilkaset zdjęć z tamtego nie tak odległego okresu, a zbiór prezentowany na planszach stanowi niewielką część z nich. Z tego źródła organizatorzy zaczerpnęli 43 zdjęcia.

– Pomysł przygotowania wystawy zrodził się podczas spotkań „Ludzi z pasją”, organizowanych cyklicznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Obrzycku. Właśnie na te spotkania przychodził pan Tomasz i pokazywał wykonane przez siebie zdjęcia – mówi Igor Kołoszuk, radny miejski, jeden z organizatorów wystawy.

– Jest mi ciężko opowiadać o tym wszystkim, ponieważ mieszkam w Obrzycku dopiero 10 lat, poza tym urodziłem się w czasie, kiedy omawiany okres właściwie chylił się ku końcowi. Ale zapewne większość mieszkańców coś wie, coś pamięta. Kadry te stanowią dowód, jak zmieniało się miasto na przestrzeni ostatnich 30-40 lat. Dla jednych jest to wspomnienie młodości, dla innych odległa historia – podkreśla Kołoszuk.

Oglądając ekspozycję warto poświęcić kilka minut na przeczytanie wydrukowanego na jednej z plansz, utrzymanego w „duchu tamtych czasów”, tekstu „Gmina Obrzycko – z perspektywy istnienia Polski Ludowej”. – Przez długi czas szukaliśmy czegoś, co pozwoli nam uzupełnić przekaz tych fotografii. Natknęliśmy się na coś, co zostało opublikowane w „Almanachu Obrzyckim” wydanym w 1988 r. z okazji 750-lecia Obrzycka. Według nas, zarówno język, treść, jak i klimat tamtych czasów, w tym tekście zostały zachowane – mówi Kołoszuk.

Organizatorem wystawy, którą będzie można oglądać co najmniej do końca sierpnia, jest Społeczna Rada ds. Kultury i Promocji Miasta Obrzycko. Organizację wsparły finansowo Urząd Miasta Obrzycko oraz osoby prywatne.

Jakub Monterial
Tygodnik Gazeta Szamotulska

Zdjęcia z wystawy – kliknij tutaj, aby obejrzeć! 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s