Potrzeba aktywizacji i integracji

KGD w Obrzycku jest najmłodszą w okolicy inicjatywą na rzecz integracji i aktywizacji środowiska kobiet

KGD w Obrzycku jest najmłodszą w okolicy inicjatywą na rzecz integracji i aktywizacji środowiska kobiet

Za nami spotkanie organizacyjne w sprawie powołania Koła Gospodyń Domowych w Obrzycku. W miłej atmosferze Portu Obrzycko spotkało się 16 osób. Omówiono plany związane z powołaniem stowarzyszenia (zebranie założycielskie odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 18:00) oraz pierwsze pomysły co do przyszłych działań. Irena Wojciechowska, wiceprezes LGD Puszcza Notecka opowiedziała o podobnych inicjatywach realizowanych na terenie Wielkopolski oraz o perspektywach pozyskania funduszy zewnętrznych na działalność koła. Zaprosiła także przedstawicielki KGD na konferencję „Kobiety z Puszczy Noteckiej! – działają, aktywizują, świętują”, która odbędzie się w Chojnie 18 kwietnia.

Inicjatywa reaktywacji organizacji zrzeszającej kobiety z terenu miasta pojawiła się na pierwszym posiedzeniu komisji kultury Rady Miasta Obrzycko w 2015 r. za sprawą radnych Igora Kołoszuka i Moniki Szmyt. W okresie międzywojennym w Obrzycku funkcjonowało katolickie stowarzyszenie religijne o nazwie Stowarzyszenie Młode Polki oraz Towarzystwo Kobiet Pracujących. Po II wojnie światowej kobiety zrzeszały się wokół ośrodka Nowoczesna Gospodyni, którego siedziba mieściła się w budynku naprzeciwko posterunku policji. Powołanie koła jest próbą reaktywacji tych tradycji.

KGD w Obrzycku jest najmłodszą w okolicy inicjatywą na rzecz integracji i aktywizacji środowiska kobiet. Wśród mieszkanek naszego miasta istnieje potrzeba integracji i aktywizacji, o czym najlepiej świadczy frekwencja, deklarowane zaangażowanie i chęć działania pań, które przybyły na spotkanie.

Na dzisiejszym spotkaniu nie zabrakło wspomnień o dawnej działalności na terenie miasta i gminy kół gospodyń, starych fotografii oraz wymiany przepisów kulinarnych – na „babeczki kapkejki”.

Wszystkie kobiety, które chciałyby wstąpić w szeregi organizacji, a nie pojawiły się na spotkaniu organizacyjnym, zapraszamy na zebranie założycielskie!

Dziękujemy Anicie Śmigielskiej, właścicielce Portu Obrzycko oraz obsłudze restauracji za niezwykłą gościnność i pomoc w organizacji spotkania, radnej Monice Szmyt – za poczęstunek, radnemu Igorowi Kołoszukowi – za podarowanie paniom kroniki, w której opisywane będą wydarzenia z życia organizacji. Za udział w spotkaniu i cenne wskazówki dziękujemy Irenie Wojciechowskiej, wiceprezes LGD Puszcza Notecka.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s